Facebook open

Przemieszczając się po Malcie, odbywamy podróż nie tylko w przestrzeni, ale przede wszystkim w czasie, chwilami przenosząc się dwa tysiące lat wstecz, do czasów pierwszych chrześcijan i wyścigów rzymskich rydwanów.

Położenie Malty między Europą (od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej), Afryką (zdecydowanie bliżej stąd do Tunisu niż do Rzymu) i Azją oraz bieg historii, która sprawiła, że rządy sprawowali tu na przemian Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, rycerze maltańscy, Brytyjczycy i Francuzi zaowocowało unikatową na skalę światową architekturą, która zachowała się w doskonałym stanie. Malta wygląda niczym jedno wielkie (316 km²) muzeum pod gołym niebem. Nic dziwnego, że upodobali ją sobie filmowcy z całego świata. Malta grała już Izrael, Bejrut, Palestynę, Cypr, Grecję, Hiszpanię czy Rzym. Wystąpiła m.in. w takich filmach jak: Gladiator, Kod da Vinci, Asterix i Obelix – Misja Kleopatra, Hrabia Monte Christo, Troja, Alexander, Starcie Tytanów, Gra o tron, James Bond czy World War Z z Bradem Pittem.

Valetta –  Maltańska Wenus i rycerze
Zwiedzanie Malty należy rozpocząć od stolicy, a samej Valletty – od Pałacu Wielkiego Mistrza, konkatedry św. Jana oraz Narodowego Muzeum Archeologicznego, w którym znajduje się słynna Maltańska Wenus. Pałac Wielkiego Mistrza pochodzi z czasów Zakonu Rycerzy Maltańskich, którzy zbudowali miasto obronne na półwyspie Sciberras, pomiędzy zatokami Grand Harbour i Marsamxett. Założycielem był wielki mistrz Jean Parisot de la Valette – stąd nazwa miasta. Pomieszczeniem, które na zwiedzających robi ogromne wrażenie jest bogato wyposażona zbrojownia. W niepozornej z zewnątrz konkatedrze zwraca uwagę barokowy przepych wnętrz, niezliczona ilość ornamentów i dzieł sztuki. Wyróżnia się wyjątkowa podłoga pokryta 375 pięknie inkrustowanymi marmurowymi płytami nagrobnymi. Turystów przyciąga zaś najsłynniejszy maltański obraz „Ścięcie Jana Chrzciciela” Caravaggia. Pochodzi on z czasów, kiedy oskarżony o zabójstwo malarz ukrywał się na Malcie.
Ale miejsc do zwiedzania Valletta ma znacznie więcej, a konkretnie 320 zabytków rozłożonych na niewielkiej powierzchni i docenionych przez UNESCO w postaci wpisu w światowej liście dziedzictwa. Wąskie uliczki, potężne mury, harmonijne zdobienia, finezyjne balkony, ogrody i niezapomniane panoramy to tylko niektóre z atutów tego miasta. W 2018 roku Valletta była Europejską Stolicą Kultury. Po zwiedzaniu, wybornym miejscem odpoczynku są Wyższe Ogrody Barrakka z pięknymi widokami na morze, zatokę Grand Harbour oraz usytuowane naprzeciw Valletty miasteczka.

 Wenus z Malty Wikipedia

Rabat – katakumby i klify
Chrześcijaństwo dotarło na Maltę w roku 60., wraz ze św. Pawłem, który płynąc statkiem do Rzymu, rozbił się na przybrzeżnych skałach. Według podań, zamieszkał w jednej z grot, która  obecnie znajduje się pod ulicami miejscowości Rabat (dostępna do zwiedzania). Jednym z archeologicznych dowodów chrześcijaństwa na Malcie są Katakumby św. Pawła, które były miejscem pochówku pierwszych chrześcijan. Labirynt podziemnych grobowców składa się z 900 krypt, które pozostały z tamtych czasów.
Malta została też hojnie obdarzona przez naturę. Jednym z maltańskich cudów przyrody są Klify Dingi uważane za najwyższe klify na południu Europy. Można je podziwiać z morza lub podczas spaceru wzdłuż skalistego wybrzeża.

Mdina – Ciche Miasto
Niemal z każdego miejsca głównej wyspy dostrzeżemy mury średniowiecznego miasta Mdina. Położona w środku wyspy dawna stolica dzisiaj nazywana jest Cichym Miastem, ponieważ na jego teren mogą wjeżdżać jedynie mieszkańcy i służby porządkowe. A że mieszkańców nie ma zbyt wielu – zaledwie 250 – atmosfera miasteczka jest niepowtarzalna i niezwykle relaksująca. Wąskie zacienione uliczki prowadzą do imponujących pałaców.

 Mdina Malta 1158405532

Golden Bay
Morze Śródziemne wabi miłośników morskich i słonecznych kąpieli. Malta słynie głównie z kamienistych i skalistych plaż. Ale są też plaże z białym czy złocistym piaskiem i klimatyczne malownicze zatoczki. Nadmorskie kurorty i większe piaszczyste plaże znajdują się głównie w północnej części wyspy. Największą z nich jest Mellieha Bay z plażą o długości około jednego kilometra i płytkiej wody. Najbardziej popularną piaszczystą plażą regionu Manikata jest Golden Bay z wypożyczalnią leżaków, parasoli i sprzętu wodnego, a także szeregiem barów i restauracji. W sezonie, od czerwca do września, są na niej ratownicy.

 Golden Bay Malta 303814109

Trzy Miasta i Marsaxlokk
Nie tylko Polacy mają swoje Trójmiasto. Maltańskie Trzy Miasta – Vittoriosa (znana też jako Birgu), Senglea (Isla) i Cospicua (Bormla) – to również miasta portowe. Ich pałace, kościoły, forty i baszty są znacznie starsze niż te w stolicy Valletta. Tutaj też odbywają się największe i najbardziej uroczyste procesje wielkanocne.
Jednak najsłynniejszą miejscowością wyspy Malta jest tradycyjna wioska rybacka – Marsaxlokk. Zobaczymy w niej bajecznie kolorowe (żółto-czerwono-zielono-niebieskie) łodzie luzzu. Ich kształ i barwy wywodzą się jeszcze z czasów fenickich, a oko Horusa lub Ozyrysa na dziobie ma chronić rybaków. Niektóre łodzie wykorzystywane są do przewozu turystów, ale większość nadal służy do połowu ryb. Marsaxlokk słynie też z niedzielnego targu rybnego, na którym można zakupić lub spróbować świeże ryby i owoce morza z porannego połowu.

 Marsaxlokk Malta

Gozo znaczy radość
Maltańska nazwa wyspy Ghawdex znaczy „radość”. I to jest główne uczucie towarzyszące gościom odwiedzającym wyspę. Gozo w porównaniu do Malty jest nie tylko mniejsza, ale przede wszystkim znacznie mniej zatłoczona. Dziewicze wybrzeża, malownicze zatoczki, niewielkie urokliwe wioski i górujące nad nimi okazałe barokowe kościoły – to tylko niektóre z atrakcji czekających na przybywających tu turystów. Wyspa swój idylliczny charakter zawdzięcza dbałości o zrównoważony rozwój. Mieszkańcy tej eko-wyspy dbają o równowagę między rozwojem turystyki, a poszanowaniem środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Na wyspę chętnie przyjeżdżają zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i zwiedzania. Ci pierwsi spędzają czas na, w i pod wodą, korzystając z doskonałych warunków do uprawiania surfingu, kitesurfingu, kajaków, żeglowania czy nurkowania. Ci drudzy odwiedzają m.in. najstarsze, megalityczne świątynie Ggantija. To arcydzieła architektury i archeologiczne skarby, mniej znane, choć dużo starsze niż piramidy w Egipcie, Ameryce czy Stonehenge. Na całym obszarze Malty takich budowli jest kilkadziesiąt, ale te najstarsze (powstały około 5800 lat temu) znajdują się właśnie w Ggantija.

 

baner CACI

Nowy, interaktywny EDEN

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA Awards

Phytomer 300x300

 

Perfect SPA International

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Brandenburgia

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Hiszpania

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Europa

Baner Perfect SPA Hotel 2019 Swiat

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz